>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

ZDROWA ŻYWNOŚĆ - Chlorofil z pietruszki

 

Pietruszka, seler, jarmuż. Chlorofil - eliksir zdrowia

 
Chlorofil, a dokładniej chlorofile, to grupa związków organicznych występujących w roślinach (a także w algach i bakteriach fotosyntetyzujących), których zadaniem jest wychwytywanie z promieniowania słonecznego kwantów światła i przekazywanie tej energii do budowy rośliny.

Nie ma więc żadnej przesady w stwierdzeniu, że chlorofil jest blisko spokrewniony (pod względem swojej funkcji) ze światłem słońca. Niektórzy nawet ujmują to w ten sposób, że chlorofil to swoisty eliksir młodości i moc słoneczna ukryta w roślinie.


Coraz częściej można obecnie spotkać traktowanie płynnego chlorofilu jako „upłynnionej formy światła słonecznego”.
Chlorofil jest czynnikiem nadającym roślinom, a zwłaszcza jej liściom, charakterystyczny zielony kolor. Stąd też im roślina i jej liście są bardziej zielone, tym więcej zazwyczaj jest w nich chlorofili.

Ostatnimi czasy na popularności zyskują naturalne zielone koktajle, które najłatwiej jest przyrządzać w zwykłym blenderze. Różnią się one dosyć istotnie właściwościami i składem od soków pozyskiwanych w sokowirówkach, gdyż w tym drugim przypadku tylko część składników roślinnych przedostaje się do soku.

Napoje i koktajle przyrządzane w blenderze, do którego dodajemy np. 1-2-3 szklanki wody mineralnej oraz zielone części roślin (np. liście pietruszki, selera, szpinaku, sałaty itp.) jest znacznie bardziej bogaty pod względem swojego składu i oddziałuje na ludzki organizm znacznie bardziej dobroczynnie.
Możemy także, w celu uzyskania atrakcyjnych efektów smakowych, dodawać takiego koktajlu np. jedno jabłko, czy gruszkę, czy np. pomarańczę bezpestkową itp.

Połączenie intensywnie zielonych elementów roślinnych (takich jak pietruszka, seler, szpinak, sałata, jarmuż, rukola/rokietta siewna, roszponka itp.) z jakimś klasycznym owocem (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, banan itp.) pozwala nam osiągnąć intensywny efekt prozdrowotny, i jednocześnie bardzo atrakcyjny smak deserowy.

Malina właściwa i wszystkie jej odmiany to bardzo smaczne i zdrowe owoce, które możemy spożywać na surowo, w postaci dżemów i konfitur, a także w postaci soków. Owoc










e maliny możemy również suszyć (znakomite do herbatek na przeziębienie), jak i mrozić (zachowują wówczas dużą część swoich właściwości antyrakowych).