>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

ZDROWY SEN - artykuły

 

 

Sen regeneruje nasze ciało, psychikę i umysł. Podczas snu wszystkie komórki i tkanki naszego ciała odnawiają się biologicznie w przyspieszonym tempie. To czas odpoczynku, regeneracji i zwiększenia aktywności parasympatycznego układu nerwowego. Wydzielania hormonów sprzyjających długowieczności. Sen to okres odmładzania, zaopatrywania wszystkich narządów i układów w tlen oraz przyspieszonego uwalniania się od toksyn.
Także nasz umysł i układ nerwowy w okresie snu powraca do stanu równowagi i harmonii. Dzięki czasowemu wyłączeniu świadomych funkcji centralnego układu nerwowego możliwa jest odnowa i regeneracja tego obszaru. Mózg odbudowuje i udoskonala wówczas swoje funkcje, porządkuje informacje, a nawet jest w stanie znajdywać nowe rozwiązania, których poszukujemy.
 
Dzięki dobroczynnym właściwościom zdrowego snu utrzymujemy dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, a także podtrzymujemy w dobrym stanie swoją zdolność zapamiętywania i koncentracji. Zdrowy sen pomaga nam zarówno utrzymywać dobre zdrowie, jak i sprawność codziennego funkcjonowania.


 

Jak zasnąć - pokonaj bezsenność

 

Bardzo trudno jest zasnąć wtedy, gdy jesteśmy nadmiernie pobudzeni i zmobilizowani, a im bardziej staramy się zasnąć, tym bardziej pobudza to naszą mobilizację, a sen oddala się coraz bardziej.
 
Pierwszym warunkiem, by zasnąć jest porzucenie uporczywej chęci zaśnięcia, zaniechanie starania się zasnąć. Takie starania się zasnąć, kiedy nam to nie wychodzi, powoduje jedynie pobudzenie układu mobilizacji (współczulny układ nerwowy, układ „adrenaliczny”).
Potrzebujemy natomiast zaktywizować układ regeneracji i wypoczynku (przywspółczulny, parasympatyczny układ nerwowy)...               Więcej...

  

Regenerujący zdrowy sen

 

Przesypiamy około 1/3 naszego życia. Czy jest to jednak czas stracony? Zdecydowanie nie, ponieważ sen jest niezbędnym dla naszego życia zjawiskiem i procesem życiowym, podobnie jak niezbędne dla nas jest np. jedzenie, czy oddychanie.

Sen to okres regeneracji organizmu. Równowaga pomiędzy mobilizacją i regeneracją to równowaga pomiędzy współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym.
Aktywność i regeneracja przypomina dwie strony tego samego medalu. Równoważąc te dwie funkcje stajemy się zarówno szczęśliwsi i zdrowsi, a także sprawniejsi życiowo...               Więcej...

  

Bezsenność jest powszechna

 

Wg badań WHO problem bezsenności dotyczy około połowy populacji ludzi. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) postrzega obecnie bezsenność jako czwartą najpoważniejszą dolegliwość ludzkości. Inne badania mówią o tym, że około 30 % populacji na świecie ma problemy z długotrwałą bezsennością, czyli z taką bezsennością, która w bardzo istotnym stopniu zaburza nasze codzienne funkcjonowanie i może wywoływać komplikacje zdrowotne.
Czym jest bezsenność i jak możemy jej skutecznie przeciwdziałać?
Metodom i najróżniejszym technikom radzenia sobie z bezsennością przyjrzymy się bliżej w kolejnych artykułach tego działu (Zdrowy sen). W tym artykule przyglądnijmy się nieco bliżej temu, czym jest bezsenność...                       Więcej...