>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 

PORADY ZDROWOTNE - Prostata i palma sabalowa

 

Palma sabalowa pomaga na przerost gruczołu prostaty

 

 
Prostata, a dokładnie: przerost gruczołu prostaty (przerost gruczołu krokowego), to bardzo częsta dolegliwość wielu mężczyzn. Problemy z prostatą mogą być większe lub mniejsze; umiarkowaną niedogodnością są trudności i bolesność w oddawaniu moczu, natomiast jeszcze bardziej poważnym problemem związanym z prostatą jest ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty.

Problemy z prostatą nasilają się w okresie przekwitania i zmian hormonalnych w drugiej połowie życia mężczyzny. W praktyce większość chorób prostaty pojawia się u mężczyzn od 45-go roku życia. Należy jednak zaznaczyć, że na kondycję swojej prostaty mężczyzna pracuje całe swoje życie.

Mówi się o wielu przyczynach dolegliwości prostaty. Z jednej strony medycyna wskazuje na dziedziczenie skłonności do przerostu gruczołu prostaty w linii ojciec-syn. Z drugiej strony jeszcze większą wagę przywiązuje się do trybu życia i sposobu odżywiania. Np. nadmiar produktów zwierzęcych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe oraz nadmiar konserwantów i innych substancji toksycznych z jednej strony, a niedobór warzyw i niedobór omega 3 (wielo-nienasyconych kwasów tłuszczowych) z drugiej.

Nadużywanie nikotyny i alkoholu również uważa się za istotne czynniki ryzyka wystąpienia chorób prostaty.
Kolejna kwestia to kwestia ruchu (ćwiczeń fizycznych) i rekreacji. Istotna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem. Siedzący tryb życia, niedobór ruchu i ćwiczeń fizycznych oraz wysoki poziom stresu sprzyjają chorobom prostaty.

Istnieje wiele metod naturalnych pomagających nam w utrzymywaniu prostaty w dobrej kondycji. Metody te często w dużym stopniu chronią przed dolegliwościami i patologicznym powiększaniem się gruczołu prostaty. Można dla przykładu wymienić tutaj ćwiczenia analogiczne do tych, jakie wykonują kobiety w szkole rodzenia (ćwiczenia mięśni Koegla). Ćwiczenia takie polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu rejonu mięśni krocza. Powodują one swoisty masaż prostaty, zwiększają jej dokrwienie i dotlenienie, a także sprzyjają zachowywaniu przez nią większej sprężystości i elastyczności. Ćwiczenia mają zastosowanie zarówno zapobiegawcze, jak i terapeutyczne. W przypadku problemów z prostatą stosowane są także masaże prostaty wykonywane poprzez odbyt. Osoby zaznajomione z tą metodą mogą wykonywać sobie masaż prostaty także samodzielnie.
  

malina_wlasciwa

Inną bardzo dogodną i łatwą w stosowaniu metodą w przypadku wspierania leczenia problemów z prostatą jest zastosowanie palmy sabalowej. Palma sabalowa (Saw Palmetto) to niewielka palma występująca w Ameryce Pd i na południu Ameryki Pn. Wytwarza owoce, które od dawna były źródłem pożywienia dla ludzi i dzikiej zwierzyny. Jagody palmy sabalowej zawierają kwasy tłuszczowe i sterole znormalizowane. Wykazują łagodne oddziaływanie na układ hormonalny.

Preparaty z palmy sabalowej są coraz częściej polecane i stosowane przy łagodnym przeroście gruczołu prostaty. Preparaty wykazują działanie redukujące objawy bolesności prostaty. Stwierdzono oddziaływanie antyandrogeniczne (łagodzenie nadmiaru hormonów męskich) i estrogenne, a także spowalniające przemianę testosteronu w dihydrotestosteron.
 

 


Uważa się że preparaty z palmy sabalowej zwiększają także ogólną wytrzymałość i odporność organizmu, zwiększają libido oraz wspierają równowagę hormonalną obu płci.

Palma sabalowa od wieków stosowana była przez rdzenną ludność jako afrodyzjak, środek leczący zaburzenia układu moczowo-płciowego oraz jako metoda powiększania piersi u kobiet. Ceniono także jej pomocnicze oddziaływanie w przypadku impotencji oraz niedorozwoju narządów płciowych męskich.

Badania nad preparatem Saw Palmetto (palmy sabalowej) w zestawieniu z placebo oraz preparatem finasterydowym (Proscar) potwierdziły efektywność palmy sabalowej w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), zmniejszając wyraźnie dolegliwości i objawy bólowe. Nie stwierdzono wpływu na wielkość gruczołu prostaty. Stosowano standaryzowaną dawkę 160 mg dwa razy dziennie (Tieraona Low Dog, Ziołolecznictwo, str. 376).