>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

PORADNIK ZDROWIA - Nadciśnienie

 

Nadciśnienie

 
Nadciśnienie tętnicze, wysokie ciśnienie, choroba nadciśnieniowa, hipertensja to przewlekła choroba układu krążenia polegająca na podwyższonym ciśnieniu krwi. Dotyczy to zarówno ciśnienia skurczowego (górnego), jak i rozkurczowego (dolnego). Może występować zarówno okresowe, jak i stale podwyższone ciśnienie krwi. 
 

nadcisnienie    Zgodnie z obecnie przyjętymi normami medycznymi
prawidłowe ciśnienie wynosi:
 
skurczowe do 140 mm Hg, rozkurczowe do 90 mm Hg;
 
wartości dopuszczalne graniczne:
skurczowe 140–160 mm Hg, rozkurczowe 90–95 mm Hg
 
jednoznaczne nadciśnienie tętnicze:
skurczowe powyżej 160 mm Hg i rozkurczowe powyżej 95 mm Hg
 
(dotyczy pomiarów ciśnienia w stanie spoczynku).
   
 

 
Nadciśnienie uważane jest obecnie za szczególnie częstą chorobę cywilizacyjną, która stała się wręcz plagą. Ma to zapewne związek z często występującym siedzącym trybem życia, zbyt małą ilością ruchu, wysokim poziomem stresu i nadmiarem produktów zwierzęcych w diecie zawierających nasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, dotyczy zwłaszcza mięsa czerwonego).

Przeciwdziałanie nadciśnieniu

Pragnąc korzystnie wpłynąć na pracę serca i poziom ciśnienia krwi powinniśmy zwrócić uwagę na wprowadzenie do naszego trybu życia elementów zdrowej diety oraz ruchu i ćwiczeń fizycznych.
W naszej diecie powinno znaleźć się więcej warzyw oraz błonnika. Szczególnie poleca się w tym przypadku błonnik owsiany, który jednocześnie obniża poziom złego cholesterolu (LDL - low density lipoprotein).


Dosyć skutecznym środkiem wspomagającym obniżenie ciśnienia krwi są także różnego rodzaju preparaty z czosnku (np. olejowe wyciągi czosnkowe).
W przypadku problemów z nadciśnieniem powinniśmy także zmniejszyć w naszej diecie ilość spożywanej soli (zwłaszcza w upalne dni powinniśmy wystrzegać się soli), zmniejszyć lub zaprzestać palenia papierosów oraz spróbować zamienić nawyk picia czarnej herbaty i kawy na herbatę zieloną i herbatki ziołowe.

Poleca się tutaj niektóre powszechnie dostępne i znane zioła, które zarówno korzystnie wpływają na układ krwionośny, jak i często obniżają także poziom stresu i napięcia w organizmie: herbata z lipy, herbata z głogu (zwłaszcza kwiat głogu), czy ziele krwawnika. Zazwyczaj poleca się dawkowanie trzy razy dziennie po filiżance.


W medycynie chińskiej uważa się, że żeń-szeń syberyjski ma zdolność regulowania ciśnienia krwi u człowieka i doprowadzania go do stanu równowagi. Gdy spożywa go osoba ze zbyt niskim ciśnieniem, żeń-szeń podnosi ciśnienie, gdy osoba ma nadciśnienie, zioło to powoduje obniżenie ciśnienia krwi.
Przy nadciśnieniu w medycynie chińskiej poleca się także spożywanie w rożnej postaci ziarna pszenicy: kiełki pszenicy, spożywanie gotowanej pszenicy i picie wywaru z gotowanego ziarna pszenicy. Warto także wprowadzić do swojej diety więcej różnego rodzaju fasolek dostępnych na rynku: białej, czerwonej, czarnej, czy wielobarwnej. Za szczególnie korzystną przy uspokajaniu nadciśnienia poprzez dietę uważa się fasolkę mung.


Mając nadciśnienie powinniśmy skonsultować się ze specjalistami, aby wykluczyć choroby serca, wątroby i nerek. W zdecydowanej jednak większości przypadków przyczyna nadciśnienia jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Wówczas najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to zmienić tryb życia – wprowadzając więcej ruchu, modyfikując dietę i eliminując z naszego życia poziom doświadczanego stresu. W tym celu możemy skorzystać nie tylko z ćwiczeń fizycznych, ale także z relaksacyjnych technik oddechowych, technik relaksacyjnych, czy też z medytacji zdrowotnej.