>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

ZDROWA ŻYWNOŚĆ - Malina

 

Malina właściowa, Fructus Rubi idaei , zdrowy owoc

 
Malina właściwa i wszystkie jej odmiany to bardzo smaczne i zdrowe owoce, które możemy spożywać na surowo, w postaci dżemów i konfitur, a także w postaci soków. Owoce maliny możemy również suszyć (znakomite do herbatek na przeziębienie), jak i mrozić (zachowują wówczas dużą część swoich właściwości antyrakowych).
 

malina_wlasciwa Krzewy maliny dla swoich atrakcyjnych uprawiane były w Europie od czasów średniowiecza. Owoce maliny są bowiem nie tylko bardzo smaczne, ale wykazują także działanie wzmacniające i przeciw-przeziębieniowe, a ostatnio coraz więcej mówi się także o ich właściwościach antynowotworowych.
Zastosowanie znajduje także liść maliny jako smaczna herbata o działaniu napotnym podczas przeziębienia.
Herbata z suszonych zielonych (niedojrzałych) owoców maliny uważana jest za pomocną w przypadku częstomoczu, wspomagającą przy impotencji i przedwczesnym wytrysku nasienia. W medycynie chińskiej herbatę taką uważa się także za poprawiającą ostrość widzenia.

Malina znajduje zastosowanie także w kosmetyce, jako prosta i efektywna maseczka do skóry na twarzy i ciele.
 



Maliny zawierają wiele witamin (B1, B2, B6, C i E), naturalnych cukrów (sacharoza, fruktoza, glukoza), a także takie minerały jak: wapń, potas, fosfor, żelazo i magnez. Ponadto składnikami malin są olejek eteryczny, pektyny, pochodne cyjanidyny oraz kwasy organiczne (zwłaszcza: kwas cytrynowy, jabłkowy i salicylowy).

Uważa się, że spożywanie maliny stymuluje pracę pęcherzyka żółciowego oraz wpływa korzystnie na funkcje wątroby.
Działanie przeciwgorączkowe i przeciw-przeziębieniowe oraz wzmacniające wykazują zarówno owoce, jak i liście maliny. Liście działają ponadto przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco, a także działają żółciopędnie i poprawiają przemianę materii. Herbatkę z liści maliny w medycynie chińskiej poleca się przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych oraz jako środek wspomagający i korzystnie oddziałujący na macicę.

Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę, że maliny, podobnie jak jeżyny, żurawina i borówki, zawierają kwas elagowy oraz dużą ilość polifenoli. Dzięki temu wspierają eliminację z organizmu substancji karcenogennych i działają w pewnym stopniu przeciwrakowo.