>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

DIETA i KUCHNIA - Makrobiotyka

 

Dieta makrobiotyczna i równowaga zasadowo-kwasowa w pożywieniu

 

Makrobiotyka podkreśla wpływ jedzenia i diety na nasze zdrowie.
Jeden z głównych liderów makrobiotyki George Ohsawa uważał, iż dieta zbożowa jest w stanie odbudować odpowiednią jakość naszej krwi w przeciągu kilku tygodni, ponieważ zgodnie z wiedzą medyczną organizm nieustannie wymienia stare ciałka krwi nowymi.
Ohsawa wyjaśniał, że zastosowanie rygorystycznej diety nr 7 (spożywanie przez jakiś czas tylko i wyłącznie zbóż) jest w stanie zregenerować naszą krew w ciągu 10 dni.

Makrobiotyka uważa, iż najbardziej odpowiednią dla naszego zdrowia grupą pokarmową są zboża.
Zboża mogą być spożywane bądź to w postaci pełnego brązowego ryżu, bądź też w postaci najróżniejszych kasz, które w istocie są zazwyczaj zmielonymi zbożami.

O ile brązowy ryż makrobiotyka uważa zarówno za odpowiednio odżywczy i odpowiednio zrównoważony co do kwasowości i zasadowości (odpowiada temu pojęcie równowagi jin/jang – jang wyraża produkty ocieplające i działające zasadowo, a jin produkty ochładzające i działające zakwaszająco), to polerowany ryż traktowany jest jako pokarm niepełnowartościowy, pozbawiony wielu cennych składników oraz działający zakwaszająco.

Innym istotnym elementem teorii makrobiotycznej jest zalecanie, by maksymalnie dużo naszego pokarmu pochodziło z naszej strefy klimatycznej, a najlepiej z naszej okolicy.
Dlatego odnośnie zbóż dla osób zamieszkałych na terenie Polski polecić można: kaszę jaglaną, grykę, kaszę kukurydzianą, kaszę jęczmienną i owies. Owies i jęczmień można spożywać także w postaci płatków. Wiele badań nad wpływem owsa na organizm mówi o jego działaniu uspokajającym, a jednocześnie jedząc regularnie płatki owsiane powinniśmy robić okresowe przerwy, ponieważ w pewnym stopniu może on wpłukiwać wapń z organizmu.


Spośród kasz (zbóż) typowych dla naszego klimatu uważa się, że kasza gryczana jest najbardziej ocieplająca i rozgrzewająca, a kasza kukurydziana jest najbardziej ochładzająca.
W praktyce oznacza to, że zaleca się by większą ilość kaszy gryczanej spożywać zimą, natomiast kaszę kukurydzianą bardziej spożywać latem. Kasza jaglana uważana jest za zbalansowaną pomiędzy jin/jang i możemy ją stosować cały rok jako podstawę naszej diety.
Gdy w makrobiotyce mówi się o działaniu ochładzającym lub ocieplającym, to nie chodzi tutaj o temperaturę pożywienia, chociaż ta oczywiście także ma wpływ na organizm (kiedy jest nam zimno możemy napić się gorącej wody, czy herbaty, zamiast wody lodowatej – ciepło pokarmu wypływa na organizm w szybki sposób).
Ale w makrobiotyce chodzi także o bardziej długofalowe oddziaływanie pokarmu na organizm – pokarmy, które organizm zakwaszają traktuje się jako ochładzające, a te które go odkwaszają (działają zasadowo) traktuje się jako ocieplające.


Należy podkreślić, że w dojrzałym podejściu do makrobiotyki dąży się do równowagi pomiędzy jin i jang, pomiędzy działaniem zakwaszającym i zasadowym, pomiędzy zimnem i gorącem. Tak np. takie produkty jak pomidor, czy rabarbar klasyfikuje się jako silnie ochładzające.
Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy ich nigdy spożywać. W pewnych sytuacjach, gdy organizm jest przegrzany, produkty takie pomagają utrzymać ciało w równowadze.

W praktyce równowaga organizmu jest stanem najbardziej pożądanym. Organizm nadmiernie wychłodzony (i zakwaszony), zdaniem makrobiotyki, nie tylko jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju choroby, ale także jest spowolniony w reakcjach psychicznych i podatny na depresję.

Z kolei organizm zbyt gorący (niezrównoważony w aspekcie wewnętrznego ciepła) może być podatny np. na zawały serca, wylewy krwi, czy też konkretny człowiek może funkcjonować nadmiernie agresywnie.


Ogólnie zboża (kasze) polecane są w makrobiotyce jako produkty szczególnie zrównoważone i wysoko-odżywcze, które powinny stanowić podstawę naszej diety. Zaleca się (w makrobiotyce), aby stanowiły one około 40-60 % diety.
W praktyce oznacza to, że możemy podczas śniadań, obiadów i kolacji część białego pieczywa zastąpić jakąś kaszą, którą spożywamy deserowo (bardziej na słodko, np. z owocami i bakaliami), bądź wytrawnie (np. w warzywami, rybą czy mięsem).
Także możemy w taki sposób zastąpić część dań obiadowych z ziemniakami. Możemy np. przyrządzić tradycyjny polski obiad ze schabowym i surówką, w którym zamiast ziemniaków znajdzie się bardzo smacznie ugotowana kasza jaglana.

Podstawowe grupy pokarmowe w diecie makrobiotycznej to:

- zboża (kasze), które stanowią podstawę diety – ok. 40-60%
- warzywa – 25-30 %, oraz
- fasole i rośliny strączkowe – 5-10 %
- tradycyjne zwykłe jedzenie – 5-10 %;

- zupa miso – 5 %
- glony i wodorosty – 5 %.

Ponieważ dieta makrobiotyczna, popularna obecnie na całym świecie, wywodzi się głównie z Japonii, to jako ważne dwie grupy pokarmów wskazuje się w niej także zupę miso (5 %) oraz morskie glony i wodorosty (5 %).